Fara Punctuatie

Bob Dylan vine la Bucuresti

Posted in Muzica by cridas on 28/02/2010

Bob Dylan va concerta in Romania, la Bucuresti, pe 2 iunie. Locul in care se va desfasura concertul si pretul biletelor vor fi anuntate ulterior.

Tagged with: , ,

Lista câştigătorilor la Festivalul Internaţional de Film de la Berlin

Posted in Film by cridas on 21/02/2010

Filmul de debut al regizorului Florin Şerban şi-a adjudecat două trofee, sâmbătă seară, la Berlinală: marele premiu al juriului, şi premiul Alfred Bauer, pentru deschiderea unor noi perspective în cinematografie.

Lista câştigătorilor la Festivalul Internaţional de Film de la Berlin:

Ursul de Aur pentru cel mai bun film – „Honey”, de Semih Kaplanoglu
Ursul de Argint – Marele Premiu al juriului – „Eu când vreau să fluier, fluier”, de Florin Şerban
Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor – Roman Polanski pentru „The Ghost Writer”
Ursul de Argint pentru cea mai bună actriţă – Koji Wakamatsu pentru „Caterpillar”
Ursul de Argint pentru cel mai bun actor – Grigory Dobrygin şi Sergei Puskepalis pentru „How I Ended This Summer”
Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu – „Apart Together”, Wang Quan’an
Ursul de Argint pentru Outstanding Artistic Achievement – „How I Ended This Summer”, de Alexei Popogrebskiy
Premiul Guild of German Art House Cinemas – „Faith”, de Burhan Qurbani
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din competiţie – „Honey”, de Semih Kaplanoglu
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Panorama – „Kawasaki’s Rose”, de Jan Hrebejk
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Forum – „Still Alive In Gaza”, de Nicolas Wadimoff
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din competiţie – „A Family”, de Pernille Fischer Christensen
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Panorama – „Parade”, de Isao Yukisada
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Forum – „Crab Trap”, de Oscar Ruíz Navia
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Panorama – „Kawasaki’s Rose”, de Jan Hrebejk
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum – „Winter’s Bone”, de Debra Granik
Caligari Film Prize – „The Mouth of the Wolf”, de Pietro Marcello
NETPAC Prize – „Au revoir Taipei”, de Arvin Chen
Peace Film Award – „Son Of Babylon”, de Mohamed Al-Daradji
Amnesty International Film Prize (ex aequo) – „Son Of Babylon”, de Mohamed Al-Daradji, şi „Waste Land”, de Lucy Walker, João Jardim, Karen Harley.

Tagged with: , ,

Martisoare – brose si cercei unicat

Posted in Arta by cridas on 18/02/2010

Pentru ca se apropie 1 Martie si Ziua femeii va recomand un blog de unde va puteti alege cadoul pentru persoana draga: Raftul buncii

„Prima casă”, în variantă nouă 2010

Posted in Stiri by cridas on 17/02/2010

Garanţia guvernamentală pentru cei care îşi vor achiziţiona locuinţe noi prin programul „Prima casă” a fost stabilită la valoarea de 70.000 de euro.

Nivelul garanţiei neguvernamentale rămâne neschimbat în cazul celor care îşi vor cumpăra locuinţe vechi sau la roşu, respectiv 60.000 de euro, potrivit anunţului făcut de premierul Emil Boc, după şedinţa de Guvern de astăzi. De asemenea, avansul necesar pentru contractarea creditului a rămas neschimbată, fiind stabilită la 5% din valoarea împrumutului.

În cazul beneficiarilor programului „Prima casă”, care se vor asocia în vederea construirii unei locuinţe, statul va acorda o garanţie de 75.000 de euro. Asociaţiile pot fi formate din cel puţin şapte persoane. Acestea nu vor fi nevoite să se înregistreze juridic ca asociaţie, ci doar să deţină în comun un teren. Nu există limite în ceea ce priveşte numărul de case care pot fi construite pe un teren.

Sursa: evz.ro

Tagged with: , ,

The Cranberries in Romania

Posted in Muzica by cridas on 14/02/2010

The Cranberries va concerta pentru prima data in Romania in data de 20 Iulie 2010, in cadrul unui concert organizat de Events.

Biletele vor fi puse în vânzare începând cu săptămâna viitoare şi vor putea fi achiziţionate din magazinele Germanos, Vodafone, librăriile Cărtureşti, Humanitas şi prin intermediul site-ului eventim.ro

Top 5 cele mai toxice alimente din meniul tau

Posted in Sanatate by cridas on 14/02/2010

Va prezint un top al celor mai nocive alimente din meniul zilnic

1. Mezelurile
Mezelurile sunt consumate dimineata la micul dejun de majoritatea persoanelor, acestea avand o aroma irezistibila si un gust placut. Insa mezelurile contin multi aditivi, multi coloranti care mentin culoarea de carne proaspata un timp indelungat si multe substante care confera aroma irezistibila a acestora. Toate aceste chimicale nu fac decat sa ne afecteze profund metabolismul, chiar daca aceasta afectare se produce lent. Astfel riscul de cancer, boli digestive dar si alte afectiuni creste considerabil.

2. Margarina
Margarina nici macar nu este un produs lactat, ea fiind obtinuta initial in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, cand untul era greu de procurat si o echipa de cercetatori americani au reusit sa produca margarina. Cum au realizat aceasta? Au adunat diverse uleiuri vegetale, le-au incalzit la 150 de grade Celsius (vitaminele si alte componente benefice din uleiuri sunt distruse la aceasta temperatura) iar mai apoi le-au hidrogenat in prezenta unor catalizatori de nichel, ca sa se intareasca. Din pacate insa in urma hidrogenarii se obtin acizi grasi de tip “trans” (buni pentru organism sunt cei “cis”). Acest tip de acizi grasi sunt foarte greu de transformat in energie de catre organism, mai des ei se depun la nivelul membranelor celulare, inhibandu-le functia si ducand la cresterea tensiunii arteriale, formarea placii de aterom, la cresterea colesterolului dar si la alte patologii mai grave, cum ar fi cancerul. De asemenea nichelul continut in acele margarine provoca probleme pulmonare si renale, iar cadmiul este unul dintre cele mai toxice metale grele. In timp, margarina a suferit imbunatatiri, adaugandu-i-se coloranti, arome artificiale (de lapte, smantana), vitamine etc. Apoi in locul hidrogenarii uleiurilor vegetale, producatorii au adaugat mici cantitati de ulei de palmier modificat, astfel incat margarina nu mai prezinta acizi grasi trans nocivi.

3. Cartofii prajiti
Asocierea grasimilor cu glucide (amidonul din cartofi) nu este indicata, perturband metabolismul si ducand la cresterea in greutate dar si la aparitia bolilor. Insa mancarurile prajite sunt ca o otrava pentru organism, in special datorita uleiurilor (grasimilor) modificate termic. Uleiul incins produce substante cu potential cancerigen, precum glicidamide, cetone si acrilamide, substante care prezinta risc si pentru alte boli, inclusiv cele cardio-vasculare sau obezitate.

4. Branza topita
Parca tot ce contine grasimi este atat de delicios… Si branza topita contine foarte multe grasimi din categoria celor nesanatoase. De fapt, producatorii de branza topita obtin acest produs prin combinarea lactatelor de calitate inferioara cu grasimi, mai adauga niste arome si coloranti, cativa aditivi cu rol de conservare si gata deliciosul produs. Se recomanda sa consumati branza ca atare, eventual o amestecati acasa cu marar si alte condimente dupa gust. Multi parinti cumpara copiilor mezeluri si mai ales margarina, alimente destul de nocive mai ales in perioada dezvoltarii corpului cum se intampla in cazul copiilor.

5. Sucurile
Sucurile naturale obtinute acasa sunt o minune pentru sanatate. Insa cele din comert abia daca au “vazut” fructul si acesta fiind cazul sucurilor care prezinta pe eticheta cuvantul “natural”caci celelalte sucuri nu au nici o legatura cu fructele. In rest prezinta apa, multe glucide, si mai multi coloranti, arome cu generozitate si conservanti. Concluzionand, sunt mai mult o combinatie gustoasa de toxine. Culmea este ca aceste toxine pe care le contin stimuleaza dupa ingestie centrul setei, determinand consumatorii sa bea si mai mult pentru a-si potoli setea. Evident ca predisozitia spre pietre la rinichi si multe alte afectiuni creste considerabil in cazul celor care consuma zilnic aceste sucuri.

Incearca: Produse BIO romanesti

Sursa: www.healthy.ro

Lista substanţelor şi plantelor halucinogene interzise

Posted in Stiri by cridas on 13/02/2010

Guvernul a interzis comercializarea unui număr de substanţe şi plante psihotrope, care au fost asimilate drogurilor, printr-o ordonanţă de urgenţă

DOC (2,5-dimetoxi-4-cloroamfetamin) = 1-(4-clor-2,5-dimetoxifenil)propan-2-amina
DOI (2,5-dimetoxi-4-iodoamfetamina) = 1-(2,5-dimetoxi-4-iodofenil)-propan-2-amina
4-metilmetcatinona (mefedrona) = 1-(4-metilfenil)-2-metilaminopropan-1-ona
Fluorometcatinona (flefedrona) = 1-(fluorofenil)-2-(metilamino)propan-1-ona
4-metoximetcatinona (metedrona) = 1-(4-metoxifenil)-2-(metilamino)propan-1-ona
ß-ceto-MDMA (metilona) = 2-metilamino-1-(3,4-metilendioxifenil)propan-1-ona
ß-ceto-MBDB (butilona) = 1-(1,3-benzodioxol-5-il)-2-(metilamino)butan-1-ona
CPP (clorofenilpiperazina)
TFMPP (trifluorometilfenilpiperazina)
BZP (benzilpiperazina)
CP 47,497 = 2-(3-hidroxiciclohexil)-5-(2-metiloctan-2-il)fenol
JWH-018 = Naftalen-1-il-(1-pentilindol-3-il)metanona
Indanylamphetamine
Toate speciile din genul Psilocybe
Amida acidului lisergic
Rivea Corymbosa (L.) Hallier f.
Toate speciile din genul Argyreia
Nymphaea caerulea Sav.
Acid ibotenic
Muscimol
Amanita muscaria (L:Fr.) Lam
Amanita pantherina
Ketamina
Salvia divinorum Epling & Jativa
Salvinorin A-F
Tabernanthe iboga (L.) Nutt.
Ibogaina
Mitragyna speciosa Korth (Kratom)
7-hidroximitragynina
Mitragyna
Nitril de amil
Bromo-dragonfly = 1-(8-Bromobenzodifuran-4-il)-2-aminopropan
Gama-butirolactona (GBL) = Dihdrofuran-2(3H)-ona

Nominalizari Oscar 2010

Posted in Film by cridas on 02/02/2010

Actor in a Leading Role

Jeff Bridges in “Crazy Heart”
George Clooney in “Up in the Air”
Colin Firth in “A Single Man”
Morgan Freeman in “Invictus”
Jeremy Renner in “The Hurt Locker”

Actor in a Supporting Role

Matt Damon in “Invictus”
Woody Harrelson in “The Messenger”
Christopher Plummer in “The Last Station”
Stanley Tucci in “The Lovely Bones”
Christoph Waltz in “Inglourious Basterds”

Actress in a Leading Role

Sandra Bullock in “The Blind Side”
Helen Mirren in “The Last Station”
Carey Mulligan in “An Education”
Gabourey Sidibe in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
Meryl Streep in “Julie & Julia”

Actress in a Supporting Role

Penélope Cruz in “Nine”
Vera Farmiga in “Up in the Air”
Maggie Gyllenhaal in “Crazy Heart”
Anna Kendrick in “Up in the Air”
Mo’Nique in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”

Animated Feature Film

“Coraline” Henry Selick
“Fantastic Mr. Fox” Wes Anderson
“The Princess and the Frog” John Musker and Ron Clements
“The Secret of Kells” Tomm Moore
“Up” Pete Docter

Art Direction

“Avatar” Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
“The Imaginarium of Doctor Parnassus” Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro; Set Decoration: Caroline Smith
“Nine” Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
“Sherlock Holmes” Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
“The Young Victoria” Art Direction: Patrice Vermette; Set Decoration: Maggie Gray

Cinematography

“Avatar” Mauro Fiore
“Harry Potter and the Half-Blood Prince” Bruno Delbonnel
“The Hurt Locker” Barry Ackroyd
“Inglourious Basterds” Robert Richardson
“The White Ribbon” Christian Berger

Costume Design

“Bright Star” Janet Patterson
“Coco before Chanel” Catherine Leterrier
“The Imaginarium of Doctor Parnassus” Monique Prudhomme
“Nine” Colleen Atwood
“The Young Victoria” Sandy Powell

Directing

“Avatar” James Cameron
“The Hurt Locker” Kathryn Bigelow
“Inglourious Basterds” Quentin Tarantino
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels
“Up in the Air” Jason Reitman

Documentary (Feature)

“Burma VJ” Anders Østergaard and Lise Lense-Møller
“The Cove” Nominees to be determined
“Food, Inc.” Robert Kenner and Elise Pearlstein
“The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” Judith Ehrlich and Rick Goldsmith
“Which Way Home” Rebecca Cammisa

Documentary (Short Subject)

“China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province” Jon Alpert and Matthew O’Neill
“The Last Campaign of Governor Booth Gardner” Daniel Junge and Henry Ansbacher
“The Last Truck: Closing of a GM Plant” Steven Bognar and Julia Reichert
“Music by Prudence” Roger Ross Williams and Elinor Burkett
“Rabbit à la Berlin” Bartek Konopka and Anna Wydra

Film Editing

“Avatar” Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
“District 9” Julian Clarke
“The Hurt Locker” Bob Murawski and Chris Innis
“Inglourious Basterds” Sally Menke
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Joe Klotz

Foreign Language Film

“Ajami” Israel
“El Secreto de Sus Ojos” Argentina
“The Milk of Sorrow” Peru
“Un Prophète” France
“The White Ribbon” Germany

Makeup

“Il Divo” Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
“Star Trek” Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
“The Young Victoria” Jon Henry Gordon and Jenny Shircore

Music (Original Score)

“Avatar” James Horner
“Fantastic Mr. Fox” Alexandre Desplat
“The Hurt Locker” Marco Beltrami and Buck Sanders
“Sherlock Holmes” Hans Zimmer
“Up” Michael Giacchino

Music (Original Song)

“Almost There” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
“Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
“Loin de Paname” from “Paris 36” Music by Reinhardt Wagner Lyric by Frank Thomas
“Take It All” from “Nine” Music and Lyric by Maury Yeston
“The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” from “Crazy Heart” Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett

Best Picture

“Avatar” James Cameron and Jon Landau, Producers
“The Blind Side” Nominees to be determined
“District 9” Peter Jackson and Carolynne Cunningham, Producers
“An Education” Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
“The Hurt Locker” Nominees to be determined
“Inglourious Basterds” Lawrence Bender, Producer
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
“A Serious Man” Joel Coen and Ethan Coen, Producers
“Up” Jonas Rivera, Producer
“Up in the Air” Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers

Short Film (Animated)

“French Roast” Fabrice O. Joubert
“Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty” Nicky Phelan and Darragh O’Connell
“The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)” Javier Recio Gracia
“Logorama” Nicolas Schmerkin
“A Matter of Loaf and Death” Nick Park

Short Film (Live Action)

“The Door” Juanita Wilson and James Flynn
“Instead of Abracadabra” Patrik Eklund and Mathias Fjellström
“Kavi” Gregg Helvey
“Miracle Fish” Luke Doolan and Drew Bailey
“The New Tenants” Joachim Back and Tivi Magnusson

Sound Editing

“Avatar” Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
“The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson
“Inglourious Basterds” Wylie Stateman
“Star Trek” Mark Stoeckinger and Alan Rankin
“Up” Michael Silvers and Tom Myers

Sound Mixing

“Avatar” Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
“The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
“Inglourious Basterds” Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
“Star Trek” Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin
“Transformers: Revenge of the Fallen” Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson

Visual Effects

“Avatar” Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
“District 9” Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
“Star Trek” Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton

Writing (Adapted Screenplay)

“District 9” Written by Neill Blomkamp and Terri Tatchell
“An Education” Screenplay by Nick Hornby
“In the Loop” Screenplay by Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Screenplay by Geoffrey Fletcher
“Up in the Air” Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner

Writing (Original Screenplay)

“The Hurt Locker” Written by Mark Boal
“Inglourious Basterds” Written by Quentin Tarantino
“The Messenger” Written by Alessandro Camon & Oren Moverman
“A Serious Man” Written by Joel Coen & Ethan Coen
“Up” Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter, Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy

Sursa: oscars.org

Tagged with: , , , ,